Unieważnienie kredytu co do zasady oznacza, że umowa zostaje uznana za nieważną od samego początku. Konsekwencją powyższego jest obowiązek wzajemnego zwrotu tego co strony świadczyły sobie nawzajem w wykonaniu nieważnej umowy.Rozliczenie z bankiem następuje po uzyskaniu przez kredytobiorcę prawomocnego wyroku opatrzonego klauzulą wykonalności.
Powyższe jest podstawą do zaprzestania płatności rat – przy założeniu, że uprzednio nie została ona wstrzymana na mocy postanowienia Sądu wydanego na skutek złożenia wniosku o udzielenie zabezpieczenia zmierzającego do unormowania praw i obowiązków stron na czas trwania postępowania.
Sposób rozliczeń pomiędzy stronami uzależniony jest od rozstrzygnięcia zawartego w wyroku. Weźmy pod uwagę dwie sytuacje:
- w wydanym wyroku Sąd ustalił nieważność umowy – wówczas następuje zwrot kosztów postępowania sądowego wraz z kosztami zastępstwa procesowego (co do zasady obowiązek ten ciąży na przegrywającym spór),
- w wydanym wyroku Sąd ustalił nieważność umowy oraz zasądził od przegrywającego banku określone kwoty, bądź też jedynie zasądził zapłatę określonej kwoty – wówczas poza wspomnianym już zwrotem kosztów na banku ciąży obowiązek zapłaty zasądzonych kwot oraz odsetek ustawowych za opóźnienie na rzecz wygrywającego proces,
Banki doskonale zdają sobie sprawę, że od chwili wydania prawomocnego wyroku zaopatrzonego w klauzulę wykonalności Frankowicze mają możliwość egzekucji zasądzonych kwot za pośrednictwem Komornika.
Z reguły rozliczenia pomiędzy stronami następują na podstawie potrącenia wierzytelności, czy też porozumienia kompensacyjnego.
Podkreślenia wymaga, że jedynie prawomocny wyrok stanowi postawę do rozliczeń pomiędzy stronami. Nasza kancelaria ma swoim koncie ponad 2300 korzystnych wyroków w sprawach frankowych. Nie odnotowujemy problemów z rozliczeniami z bankami.
Potwierdzając powyższe przedstawiamy dla przykładu potwierdzenie rozliczenia się Banku z kredytobiorcą zgodnie z wydanym przez Sąd orzeczeniem.