I ACa 797/22; Raiffeisen Bank International AG w Wiedniu prowadzący działalność za pośrednictwem oddziału Raiffeisen Bank International AG (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce z siedzibą w Warszawie; wyrok Sądu Apelacyjnego w Rzeszowie I Wydział Cywilny z dnia 5 marca 2025 roku; sędzia: SSO del. Witold Benicki- Matwijów; ustalenie nieważności umowy kredytu; czas trwania postępowania 47 miesięcy.
W dniu 5 marca 2025 roku Sąd Apelacyjny w Rzeszowie I Wydział Cywilny, wyrokiem wydanym w sprawie o sygn. akt: I ACa 797/22, oddalił apelację pozwanego Banku od wyroku Sądu Okręgowego w Rzeszowie I Wydział Cywilny z dnia 11 października 2022 roku, wydanego w sprawie o sygn. akt: I C 466/21, umarzającego postępowanie w zakresie żądania ustalenia nieważności umowy kredytu hipotecznego z dnia 16 sierpnia 2007 roku oraz zasądzającego od pozwanego Raiffeisen Bank International AG w Wiedniu prowadzącego w Polsce działalność za pośrednictwem oddziału Raiffeisen Bank International AG (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce na rzecz Klienta naszej kancelarii kwotę 21.157,12 złotych oraz kwotę 93.868,09 franków szwajcarskich – obydwie kwoty wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie od dnia 14 września 2022 roku, do dnia zapłaty. Ponadto Sąd Okręgowy zasądził od pozwanego Raiffeisen Bank International AG w Wiedniu prowadzącego w Polsce działalność za pośrednictwem oddziału Raiffeisen Bank International AG (Spółka Akcyjna) Oddział w Polsce na rzecz naszego Klienta kwotę 11.817,00 złotych tytułem zwrotu kosztów procesu o zapłatę.
Postepowanie toczące się przed sądem I i II instancji trwało łącznie 47 miesięcy. W tym czasie przeprowadzone zostały trzy terminy rozpraw.
Korzyść finansowa naszego Klienta w związku z wygraniem niniejszej sprawy wyniosła ponad 32 974,12 złotych oraz 93 868,09 franków szwajcarskich. Dodatkową korzyścią dla naszego Klienta powstałą na skutek korzystnego rozstrzygnięcia Sądu są zasądzone na jego rzecz odsetki.
Sąd Apelacyjny podzielił ustalenia faktyczne i ocenę prawną dokonaną przez Sąd Okręgowy. Jako trafną uznał argumentację przedstawiona przez naszą kancelarię, że zawarta przez naszego Klienta umowa kredytowa zawierała w swej treści tzw. klauzule abuzywne, a to w konsekwencji doprowadziło do ustalenia przez Sąd Okręgowy pośrednio jej nieważności i w konsekwencji zasądzenie w całości dochodzonej w pozwie wierzytelności.
Sąd Apelacyjny w wyroku oddalającym apelację pozwanego Banku wskazał, że w jego ocenie prawidłowa jest ocena dokonana przez Sąd I instancji, wskazująca, że abuzywność spornych postanowień umownych przejawia przede wszystkim w tym, że postanowienia umowy kredytowej zawartej przez naszego Klienta z pozwanym bankiem nie były wyrażone w umowie w sposób zrozumiały dla przeciętnego konsumenta oraz zapisane zostały w sposób niejednoznaczny, co miało zasadniczy wpływ na zrozumienie zawieranej z Bankiem umowy przez Klienta naszej kancelarii. Sąd Apelacyjny wskazał, że w jego ocenie obowiązek informacyjny banku nie został należycie wypełniony. Sąd podkreślił, że nasz Klient kancelarii nie otrzymał wyczerpujących informacji na temat tego, będzie się kształtować jego zadłużenie w całym okresie obowiązywania umowy kredytowej, a także jaki wpływ wzrost wartości waluty obcej będzie miał na wysokość spłacanych przez naszego Klienta rat kredytowych.
Wyrok jest prawomocny.
Sprawę prowadził adw. Jacek Sosnowski oraz adw. Dennis Jonczyk – Kancelaria Adwokacka Adwokat Jacek Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni.