W dniu 18 grudnia 2024 roku Sąd Apelacyjny w Szczecinie I Wydział Cywilny, wyrokiem wydanym w sprawie o sygn. akt: I ACa 2165/24, oddalił apelację pozwanego Banku od wyroku Sądu Okręgowego w Szczecinie I Wydział Cywilny z dnia 5 kwietnia 2023 roku, wydanego w sprawie o sygn. akt: I C 723/21, ustalającego, że umowa kredytu hipotecznego zawarta w dniu 20 sierpnia 2008 r. pomiędzy Klientami naszej kancelarii a Getin Bank Spółką Akcyjną z siedzibą w Katowicach jest nieważna oraz zasądzającego od pozwanego Getin Noble Bank Spółki Akcyjnej z siedzibą w Warszawie na rzecz naszych Klientów kwoty po 5.934 zł tytułem kosztów procesu wraz z odsetkami ustawowymi za opóźnienie liczonymi od tych kwot od dnia uprawomocnienia się niniejszego wyroku do dnia zapłaty.

Postepowanie toczące się przed sądem I i II instancji trwało łącznie 44 miesiące. W tym czasie przeprowadzone zostały trzy terminy rozpraw.

Korzyść finansowa naszych Klientów w związku z wygraniem niniejszej sprawy wyniosła ponad 275 088,48 złotych. Dodatkową korzyścią dla naszych Klientów powstałą na skutek korzystnego rozstrzygnięcia Sądu są zasądzone na ich rzecz odsetki.

Sąd Apelacyjny przychylił się do stanowiska prezentowanego przez naszą kancelarię i podzielił ustalenia faktyczne oraz ocenę prawną Sądu I instancji. Sąd Apelacyjny za trafną uznał argumentację jakoby zawarta przez Klientów naszej kancelarii umowa kredytowa zawierała w swej treści niedozwolone postanowienia umowne, co w konsekwencji doprowadziło do ustalenia przez Sąd Okręgowy jej nieważności. 

Sąd Apelacyjny, w wydanym wyroku wskazał, że w abuzywność spornych postanowień umownych wyraża przede wszystkim w tym, że postanowienia umowy kredytowej zostały sformułowane w sposób niejednoznaczny i niezrozumiały dla przeciętnego konsumenta. Sądy Apelacyjny potwierdził stanowisko Sądu Okręgowego, wskazujące, że obowiązek informacyjny w tym zakresie nie został przez Pozwany Bank w należyty sposób wypełniony gdyż konsumenci nie otrzymali od Banku, jako silniejszej strony stosunku umownego, szczegółowych informacji na temat tego, jak ich zadłużenie oraz wysokość raty będzie się kształtować w całym  okresie obowiązywania umowy kredytowej, także w sytuacji gdyby doszło do wzrostu wartości waluty obcej.

Wyrok jest prawomocny.

Sprawę prowadził adw. Jacek Sosnowski oraz adw. Dennis Jonczyk – Kancelaria Adwokacka Adwokat Jacek Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

 

Frankowicze zwyciężają w sądzie! Syndyk Getin Bank przegrywa kolejną sprawę w Szczecinie

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *