Ostatnie orzeczenia sądowe nie pozostawiają żadnych złudzeń. 12 czerwca 2015 roku sąd w Warszawie prawomocnie wpisał do rejestru klauzul zabronionych postanowienia umów Mbanku, w zakresie ubezpieczenia niskiego wkładu własnego. Oznacza to, że postanowienia w umowach dotyczące niskiego wkładu własnego od początku były nielegalne a banki pobierały składki bezprawnie. Co prawda ostatnia sprawa dotyczy Mbanku ale jest ona równie ważna dla klientów wszystkich banków w Polsce posiadających ubezpieczenie w umowie kredytowej.

Jest wyrok, jest wpis do rejestru klauzul zabronionych ale jak odzyskać bezprawnie pobrane pieniądze? Czy wystarczy pismo do banku? Oczywiście pierwszym krokiem jest napisanie reklamacji ale według naszych informacji jeszcze żaden bank w Polsce nie przychylił się do takiej reklamacji.

Pozew indywidualny czy pozew zbiorowy?

To pytanie które Klienci banków zadają za każdym razem gdy chodzi o sprawy przeciwko bankom. Najpierw były polisolokaty, teraz kredyty we frankach oraz ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. Już na samym początku widać, że instytucja pozwu zbiorowego nie spełnia swojej roli a osoby które postanowiły dochodzić w ten sposób swoich praw obecnie żałują swojej decyzji.

Mając na uwadze to co się dzieje z pozwami zbiorowymi chociażby w przypadku polisolokat można stwierdzić, że w przypadku ubezpieczenia niskiego wkładu własnego postępowanie indywidualne będzie znacznie szybsze niż postępowanie grupowe. Dotyczy to zarówno wniesienia pozwu jak i długości prowadzonego postępowania przed sądem. Mając na uwadze wspomniane wyżej doświadczenia związane z postępowaniem grupowym można przypuszczać, że czas potrzebny na wykrystalizowanie się pierwszej grupy osób zainteresowanych pozwem oraz okres napisania pozwu dla takiej grupy wynosi ok 6 miesięcy.

Czas na rozpoznanie sprawy przez sąd jest także znacznie dłuższy od czasu jaki potrzebuje sąd na przeprowadzenie postępowania indywidualnego. W przypadku postępowania grupowego zanim sąd przystąpi do rozpoznania istoty samej sprawy musi zweryfikować możliwość rozpoznania sprawy w postępowaniu grupowym, zdolność wszystkich osób do uczestnictwa w postępowaniu oraz wystawić w prasie ogłoszenia o wszczęciu takiego postępowania.

Postępowanie indywidualne jest także korzystniejsze dla osób które międzyczasie otrzymają wezwania do zapłaty kolejnych składek na ubezpieczenie niskiego wkładu własnego. W przypadku takiego postępowania można podjąć efektywną próbę zabezpieczenia pozwu poprzez zawieszenie obowiązku zapłaty składek (o czym pisaliśmy tutaj)

Złożenie takiego wniosku jest także możliwe w postępowaniu grupowym, jednak ze względu na to że w postępowaniu grupowym czas rozpatrzenia takiego wniosku jest bardzo długi może to stracić sens.

Największą jednak zaletą postępowania indywidualnego jest to, że sąd ma możliwość dokładnie przyjrzeć się szczególnym okolicznością wskazanym w danym pozwie. W postępowaniu grupowym nie ma w praktyce możliwości dotyczyć to może spraw osób, które podpisały aneks wprowadzający prowizję od niskiego wkładu w miejsce ubezpieczenia niskiego wkładu oraz chciałyby podjąć próbę uchylenia się od skutków prawnych aneksów zawartych pod wpływem wady oświadczenia woli.

ZOBACZ TAKŻE:

UBEZPIECZENIE NISKIEGO WKŁADU WŁASNEGO – NIE DAJ SIĘ OSZUKAĆ

Kancelaria Adwokacka adwokat Jacek Sosnowski świadczy pomoc prawną w zakresie odzyskania środków wpłaconych na poczet ubezpieczenia niskiego wkładu własnego w sprawach dotyczących wszystkich banków Klientom na terenie całej Polski.

ODZYSKAJ UBEZPIECZENIE NISKIEGO WKŁADU WŁASNEGO  PROCEDURA

Jak odzyskać pieniądze wpłacone na ubezpieczenie niskiego wkładu własnego ?

Komentarzy do 5 thoughts on “Jak odzyskać pieniądze wpłacone na ubezpieczenie niskiego wkładu własnego ?

 • 29 czerwca 2015 z 23:12
  Permalink

  witam, posiadam wysokie ubezpieczenie kredytu. Chciałabym złożyć reklamajcę oraz wystąpić na drogę postępowania sądowego. Pytanie czy płacić czy też nie płacić. Boję się, że wypowiedzą mi kredyt?

  Powtórz
  • 30 czerwca 2015 z 09:24
   Permalink

   Płać, płać – inaczej wypowiedzą Ci umowę. Był już jeden taki przypadek, że kobieta wygrała z bankiem a później jej wypowiedzieli umowę.

   Powtórz
   • 30 czerwca 2015 z 23:37
    Permalink

    A Ty z banku jesteś czy lubisz jak ktoś zabiera bezprawnie twoje pieniądze. Po pierwsze ludzie musicie zrozumieć, że oni specjalnie stworzyli takie zapisy aby od każdego z was wyciągnać kasę. Poczytajcie sobie orzeczenia sądów – jednoznacznie jest tam to napisane, że takie ubezpieczenie niskiego wkładu własnego zostały wprowadzone dokładnie tylko po to. Poza tym historia pani o której wspomina krzysztoflech jest dość znana i miała miejsce w 2014. Przytoczę abyście się nie bali walczyć o swoje prawa………………………………..Rzecz działa się w Sądzie Rejonowym dla Wrocławia-Śródmieście, sygnatura akt. I C 494/11. oraz 2 instancja Sąd Okręgowy we Wrocławiu, II Ca 723.12. – pani wygrała a poźniej bank wypowiedział jej umowę ale jak się okazało jeszcze później. Według Krzysztofa Olszewskiego, rzecznika grupy BRE Banku, klientka od dłuższego czasu zaprzestała obsługiwania rat kredytu i tylko z tego powodu, a nie z racji procesu o ubezpieczenie, bank kredyt jej wypowiedział. „Umowa kredytu została wypowiedziana zgodnie z jej postanowieniami w związku z nie spłacaniem przez klientkę rat. Przed wypowiedzeniem umowy kredytowej, bank wielokrotnie próbował kontaktować się z klientką, aby wyjaśnić sytuację. Niestety podjęte przez pracowników banku próby kontaktu kończyły się niepowodzeniem. Klientka nie była niestety zainteresowana rozmową i polubownym rozwiązaniem kwestii spłaty zadłużenia. W tej sytuacji, jako bank nie mieliśmy wyboru”.

    Są przypadki wielu osób które wygrały sprawy i bank wcale im nie wypowiedział kredytu – gdyż naraził by się tylko na kolejny pozew. Nie ma co się bać trzeba atakować 😉

    Powtórz
   • 1 lipca 2015 z 11:29
    Permalink

    Nie płać, płać – tylko odzyskaj swoje pieniądze. Masz kredyt spłacasz go regularnie to czemu masz się bać. Zapisy w umowach są nielegalne więc mają oddać pieniądze i koniec. Jak za 2 miesiące dostaniesz pismo, że masz zapłacić dodatkowo 20 tyś to też napiszesz płać płać bo inaczej kredyt wypowiedzą? Poza tym z tego typu sprawą można od razu zwrócić się do sądu – tu zostało to dobrze opisane Jak unikąć zapłaty kolejnych składek na ubezpieczenie niskiego wkładu własnego

    Powtórz
 • 1 lipca 2015 z 04:21
  Permalink

  Jeśli ktoś rozpoczyna walkę a szczerze do tego zachęcam to mogę powiedzieć jak to wygląda w przypadku banku millenium. Napisałem do nich pismo z reklamacją w którym odmawiam zapłacenia kolejnej składki i wzywam do zwrotu poprzednich a także wykreślenie z umowy zapisów dotyczących ubezpieczenia niskiego wkładu. Oczywiście nie zostało to uwzględnione. Tak więc w przypadku tego banku tylko pozew!

  Powtórz

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *