W dzisiejszym materiale przedstawię Państwu kwestie związane z bezsprzecznymi kłopotami Banku Millennium. Aktualnie coraz więcej prowadzonych jest spraw,  w których już nie tylko Frankowicze chcą odzyskać swoje pieniądze. W dalszej części omówię dla Państwa przykładowe, warte uwagi wyroki, które zapadły w sprawach prowadzonych przez Naszą Kancelarię przeciwko Bankowi Millennium. Zapraszam do materiału.

  1. Raporty Banku Millennium, jako źródło niezwykle cennej i ogólnodostępnej wiedzy 

Czy wiedzieli Państwo, że Bank Millennium na swojej stronie internetowej zamieszcza raporty finansowe? Jakie informacje możemy z nich pozyskać? Spieszę z wyjaśnieniami. Bank sporządza raporty roczne, półroczne, jak i kwartalne, które następnie zamieszcza na dedykowanej do tego stronie internetowej. Dla niego to przede wszystkim statystyki, dla nas – profesjonalnych pełnomocników – źródło nieocenionej wiedzy. 

  1. Omówienie sytuacji Banku Millenium na dzień 30 czerwca 2024 r. 
  1. Sprawy dotyczące klauzul indeksacyjnych w walutowych kredytach hipotecznych

Zgodnie z informacjami zamieszczonymi w Sprawozdaniu opisowym Zarządu z działalności Grupy Kapitałowej Banku Millennium za okres 6-ciu miesięcy zakończonych 30 czerwca 2024 r., Bank miał na dzień 30 czerwca 2024 r. aż 22 141 spraw z umów kredytowych oraz 2 070 umów kredytowych (z byłego Euro Banku), które znalazły swój finał w sądzie, a dotyczących klauzul indeksacyjnych w kredytach hipotecznych powiązanych z walutą. Wartość roszczeń wniesionych przez powodów to aż ponad 4 mln PLN oraz 320 mln CHF. Przyznają Państwo, że wobec takich liczb i kwot nie można przejść obojętnie.

Z powyższych statystyk wyłączono roszczenia wniesione przez Bank przeciw klientom, tzw. spraw windykacyjnych. W ogólnej puli wskazanych już 22 141 sporach indywidualnych: około 2 930 spraw prowadzonych jest w postępowaniach, w których zarówno kredytobiorcy spłacili swój kredyt – zgodnie ze wskazanym w umowie terminem, bądź też dokonali tego wcześniej, np. na skutek nadpłat, jak i w momencie wystąpienia z powództwem posiadali kredyt przeliczony na złote. 

Biorąc pod uwagę dane historyczne zawarte w Sprawozdaniu: liczba sporów sądowych jest nadal wysoka i wzrosła już do 3 220 (biorąc pod uwagę pierwszą połowę b.r.). Dla porównania w całym 2023 r. liczba takich spraw wrosła o 6879. Statystyki są więc nieubłagane.  Niezwykle interesujące są analizy Banku w zakresie zapadłych rozstrzygnięć od 2015 r. do 30 czerwca 2024 r. Spośród ostatecznie rozstrzygniętych spraw (5 456), 1 515 zakończyło się zawarciem ugód, 64 sprawy zostały umorzone, jedynie, podkreślam jedynie 70 spraw Sądy rozstrzygnęły z korzyścią dla Banku Millennium,  aż 3 807 było korzystnych dla kredytobiorców. 

  1. Sprawy dotyczące roszczeń związanych z Sankcją Kredytu Darmowego

Wszyscy coraz częściej słyszymy o terminie: Sankcji Kredytu Darmowego. W kilku słowach wskażę, że jest to regulacja prawna umożliwiająca kredytobiorcy na spłatę jedynie kapitału kredytu. Naliczane przez Bank odsetki i inne koszty okołokredytowe podlegają zaś zwrotowi.  Co na temat Sankcji Kredytu Darmowego mówi wskazywane już Sprawozdanie? Sprawdźmy. 

Do dnia 30 czerwca b.r. Bank otrzymał aż 683 pozwy, w których powodowie powoływali się na naruszenie przez Bank Millennium obowiązków informacyjnych na podstawie art. 45 ustawy o kredycie konsumencki.  W omawianym okresie zakończone prawomocnie zostały jedynie 22 sprawy, w tym 7 rozstrzygnięć jest korzystnych dla konsumentów, 15 zaś dla Banku. Dla porównania do końca pierwszego kwartału b.r. Bank Millennium przegrał przed Sądem w 1 sprawie.  

Podkreślenia wymaga, że sprawy związane z Sankcją Kredytu Darmowego dopiero wkraczają na wokandy. 

  1. Sprawy dotyczące kredytów PLN + WIBOR

Kredytobiorcy złotówkowi, którzy posiadają kredyty hipoteczne z oprocentowaniem zmiennym opartym o wskaźnik WIBOR coraz częściej decydują się na podważanie swoich umów, czego konsekwencją jest wejście w spór z Bankiem.  W pierwszym półroczu 2024 r. Bank Millennium otrzymał 96 pozwów w omawianym zakresie.  Jedynie jedna sprawa została prawomocnie zakończona – na korzyść Banku.  Podobnie, jak to ma miejsce przy sankcji Kredytu Darmowego, Kredytobiorcy coraz bardziej są świadomi swoich praw, w związku z czym prawdopodobnie coraz częściej decydować będą się na skierowanie roszczeń przeciwko Bankowi.  Niewątpliwie sprawy dotyczące podważenia umów kredytowych opartych o wskaźnik WIBOR uznać należy za skomplikowane. Dlatego tak ważne jest, żeby powierzyć ich prowadzenie tym, którzy posiadają odpowiednie doświadczenie i wiedzę. To już część sukcesu!

  1. Wygrane Naszej Kancelarii w sporach przeciwko Bankowi Millennium

W dniu 25 marca 2024 r. Sąd Okręgowy w Warszawie III Wydział Cywilny wydał wyrok, w którym ustalił, między innymi, że umowa zawarta pomiędzy Klientami Naszej Kancelarii a Bankiem Millennium S.A w Warszawie jest nieważna oraz zasądził na rzecz naszych Klientów łącznie do majątku objętego wspólnością majątkową małżeńską, kwotę ponad 156 tys złotych wraz z ustawowymi odsetkami. Zapytają Państwo, co w tym wyroku jest takiego szczególnego? Otóż Pozwany Bank po raz kolejny w historii wygranych Naszej Kancelarii nie złożył apelacji realnie oceniając swoje szanse. Wyrok jest prawomocny już po I instancji. 

W dniu 18 czerwca 2024 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie VI Wydział Cywilny wydał wyrok, w którym oddalił apelację Banku Millennium. Postępowanie przed Sądem Apelacyjnym trwało zaledwie 5 miesięcy, a biorąc pod uwagę czas trwania sprawy przez Sądem I instancji – łącznie zaledwie 17 miesięcy. Z powyższego wynika wyraźnie, że także w przypadku skierowania sprawy do Sądu w Warszawie uzyskanie korzystnego rozstrzygnięcia nie musi trwać długo. Być może będzie to dodatkowym argumentem dla tych z Państwa, którzy zastanawiają się nad wystąpieniem przeciwko Bankowi z powództwem , ale wstrzymuje ich świadomość długości postępowań w Sądach.  

Aktualnie we wszystkich sprawach prowadzonych przez naszą kancelarię, wszyscy nasi klienci odzyskali swoje należności od banku Millennium. 

  1. Podsumowanie

Z analizy raportów i sprawozdań zamieszczonych na stronie Banku Millenium jednoznacznie wynika, że przeciwko Bankowi prowadzone są sprawy zarówno dotyczące klauzul indeksacyjnych w walutowych kredytach hipotecznych, związane z Sankcją Kredytu Darmowego, jak i dotyczące kredytów PLN +WIBOR. Jeżeli zawarli Państwo umowę z Bankiem Millennium,  płacą dużo wyższe raty niż kiedyś, podejrzewają, że  dokumenty, które podpisywali w związku z wziętym kredytem/ pożyczką zawierają błędy, proszę nie czekać i zgłosić się do profesjonalisty, który przeanalizuje każdą sprawę indywidualnie i wskaże drogę do skutecznego dochodzenia swoich roszczeń. 

Kłopoty banku Millennium nie tylko Frankowicze chcą odzyskać pieniądze. Sankcja Kredytu Darmowego wchodzi od sądów

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *