Kilka miesięcy temu informowaliśmy Państwa, iż Sąd Rejonowy w Gliwicach VIII Wydziału Ksiąg Wieczystych w dniu 12 sierpnia 2021 roku, w ekspresowym tempie, po zaledwie 16 dniach od wpływu wniosku, dokonał wykreślenia hipoteki z księgi wieczystej, na podstawie prawomocnego wyroku Sądu Apelacyjnego w Warszawie I Wydział Cywilny z dnia 10 marca 2021 roku, sygn. akt I ACa 427/20. Wpis na ten temat Uzyskujemy WYKREŚLENIE HIPOTEKI W 16 DNI. Po prawomocnej WYGRANEJ z mBank!
Wydarzenie to zasługiwało na szczególną uwagę z tej przyczyny, że w czasie jego zaistnienia nie wyklarowało się jeszcze jednoznaczne stanowisko sankcjonujące możliwość wykreślenia hipoteki na podstawie prawomocnego wyroku ustalającego nieważność umowy kredytowej indeksowanej/denominowanej do waluty CHF.
W konsekwencji czego część Sądów wieczystoksięgowych stała na stanowisku, iż wykreślenie hipoteki może nastąpić jedynie na podstawie wydanego przez Bank listu mazalnego (którego w realiach przedmiotowej sprawy nie udało się uzyskać). Dopiero w uchwale z dnia 8 września 2021 roku, wydanej w sprawie o sygn. akt III CZP 28/21 Sąd Najwyższy potwierdził bowiem możliwość wykreślenia hipoteki na podstawie prawomocnego wyroku Sądu.
Być może brak jednoznacznego stanowiska orzecznictwa w omawianej materii stanowił przyczynę tego, iż drugi ze złożonych przez nas, na kanwie niniejszej sprawy wniosków o wykreślenie hipoteki (zabezpieczeniem kredytu w przedmiotowej sprawie była bowiem hipoteka łączna kaucyjna ustanowiona na rzecz Pozwanego na dwóch odrębnych nieruchomościach) został rozpoznany dopiero w dniu 15 października 2021 roku (a zatem 3 miesiące po złożeniu wniosku).
W konsekwencji czego z działu IV księgi wieczystej została wykreślona hipoteka łączna kaucyjna na kwotę 379.500,00 zł ustanowiona na rzecz BRE Bank S.A. z siedzibą w Łodzi (poprzednika prawnego mBank S.A. z siedzibą w Warszawie). Dokonując jednak porównania na tle analogicznych postepowań prowadzonych przed innym Sądami wskazać należy, iż sposób procedowania Sądu Rejonowego w Gliwicach VIII Wydziału Ksiąg Wieczystych i tak cechował się wybitną sprawnością i efektywnością.
Podsumowując, w skutek uzyskania prawomocnego wyroku ustalającego nieważność umowy kredytowej (po dokonaniu rozliczeń z Bankiem celem zwrotu nominalnej wartości udostępnionego kredytu) nasz Klient nie tylko nie musi nadal spłacać rat kredytu (co narażałby go na niepotrzebne dolegliwości finansowe), ale w praktyce może również swobodnie rozporządzać nieruchomościami, dotąd obciążonymi hipotecznie.
W tym miejscu warto bowiem doprecyzować, iż o ile możliwa jest sprzedaż nieruchomości obciążonej hipotecznie, o tyle potencjalnym nabywcom trudno jest na ogół zaakceptować fakt obciążenia nieruchomości hipoteką. Tymczasem w niektórych sytuacjach życiowych sprzedaż nieruchomości stanowi jedyne remedium na wyjście z problemów finansowych. Należy mieć na względzie, iż poza wyjątkiem całkowitej spłaty kredytu, tylko wyrok ustalający nieważność Umowy spowoduje wykreślenie hipoteki. Powyższe względy dobitnie przemawiają zatem zasadnością wytaczania powództw przeciwko Bankom.