wersja tekstowa:

Dzień dobry, witam Państwa adwokat Jacek Sosnowski. Bardzo często pytają się Państwo czy w związku z zaistniałą sytuacją a więc epidemią Koronawirusa nasza kancelaria dalej pracuje?

Informuję Państwa TAK, jesteśmy zdrowi pracujemy dalej, chociaż z uwagi na względy bezpieczeństwa pracujemy zdalnie. Nie ma to jednak wpływu na naszą pracę. 

Praca prawnika polega w szczególności na pisaniu pism procesowych oraz chodzeniu na rozprawy.

W chwili obecnej sąd również dalej pracuję chociaż zawieszone są rozprawy co powoduje że prawnicy pracując zdalnie piszą pisma procesowe sędziowie pracując zdalnie piszą postanowienia, zarządzenia, wezwania.

Mam nadzieję że po zakończeniu tej epidemii sprawy bardzo szybko ruszą do przodu i uważam że tak będzie panieważ to co miało zostać napisane w sprawach zostanie napisane. Pozostanie tylko kwestia wyznaczenia terminu rozprawy i zamknięcia spraw po tym terminie także uważam że ta epidemia paradoksalnie może doprowadzić do wydawania przez sędziów w bardzo wielu wyroku z krótkim czasie, zakładam że korzystnych.

My oczywiście jako kancelaria jesteśmy ze sobą dalej w bieżącym kontakcie za pośrednictwem systemu teleinformatycznego nasi adwokaci i radcowie prawni się ze sobą konsultują jeśli pojawia się jakiś nowy zarzut ze strony banku.

Ostatnio mieliśmy taką sytuację także nie ma to uczucie wpływa na naszą pracę.

Najczęściej jednak pytają się państwo o wakacje kredytowe.

Czy złożenie takiego wniosku jest jakkolwiek limitowane? Czy bank może odmówić zgody na kredytowe? Czy w końcu takie wakacje kredytowe mogą jakkolwiek wpłynąć negatywnie na trwające sprawy?

Pozwolę sobie państwo odpowiedzieć na te pytania.

Po pierwsze jeśli chodzi o kwestie dopuszczalności wakacji kredytowych to każdemu z Państwa się one po prostu należą. 

Proszę się nie obawiać, że jeżeli Państwo prowadzą sprawy przeciwko bankowi ,że teraz tenże bank teraz odmówi Państwo wakacji kredytowych 

Absolutnie tego tak byś nie może i i tak nie będzie. Również jeżeli Państwo zastanawiają się czy pozwalać bank ponieważ chcą Państwo skorzystać z wakacji kredytowych informuję, że są to kwestie niezależne od siebie i na siebie nie mają żadnego wpływu.

To z czym się natomiast mogą wiązać wakacje kredytowe i gdzie my widzimy pewne zagrożenie to są związane z aneksami jakie niektóre banki proponują swoim kredytobiorcą

Mam w szczególności na myśli Getin Bank mieliśmy okazję zapoznać się z tym aneksem i budzi on nasze wątpliwości.

Jeżeli są Państwo kredytobiorcami w Getin Banku to każdorazowo proszę tenże aneks przedstawić swojemu prawnikowi jak również jeżeli mają Państwo kredyty w innych bankach również jeżeli bank będzie oczekiwał od Państwa podpisania aneksu zawsze proszę te kwestie konsultować ze swoim prawnikiem.

Jeśli chodzi o inne banki to tutaj w dużej mierze obserwujemy że wystarczy sam system informatyczny znaczy złożenie wniosku i automatyczna jego akceptacja.

Jeśli chodzi o mBank to z informacji przekazanych od naszych klientów jakby mBank rości sobie prawo narzucania treści aneksu których jeszcze nie przedstawił kredytobiorcom poprzez samo złożenie przez kredytobiorcę wniosku o wakacje kredytowe.

Proszę się tego nie obawiać, ponieważ nikt Państwa nie może zmusić do podpisania aneksu w szczególności post factum.

 Niemniej jednak sytuacja związana z wakacjami kredytowymi nie jest do końca ustalona.

 Tutaj nie było pewnych wytycznych, które powinny być po stronie rządzących w stosunku do banków jakie banki powinny stosować warunki także każdorazowo te kwestie proszę konsultować ze swoim prawnikiem.

To co wakacje kredytowe mogą zrobić dodatkowo lub też jak mogą wpłynąć na Państwa sprawę ma związek z kursem franka. Obecnie oscyluje on na poziomie 4,30zł a więc bardzo bardzo wysokim i z uwagi na sytuację jaka jest na świecie należy przypuszczać że za jakiś czas ten kurs będzie jeszcze wyższy.

Jeśli chodzi o raty których w tym momencie Państwo nie płacicie tam gdzie na banki oferują zawieszenie rat kapitałowych inne kapitałowo-odsetkowych 

Jedne banki proponują okresie trzymiesięczne inne sześciomiesięczne ale proszę pamiętać, że te raty trzeba będzie później zapłacić bankowi.

Pytanie po jakim kursie? Czy po kursie dzisiejszym w stosunku do danej raty czy po kursie tym jaki będzie za miesiąc w stosunku do kolejnej czy też po tym kursie jaki będzie miał miejsce w chwili spłaty tych rat.

Niestety do tej pory z tych aneksów z którymi mieliśmy okazję się zapoznać, jak również z informacji od banków wynika, że jest to  absolutnie kwestia nie ustalona i należy domniemywać niestety, że ten kurs będzie z dnia spłaty raty  a więc zapewne znacznie wyższy niż dzisiejszy.

 Tutaj widzimy takie realne zagrożenie dla Państwa. A więc jeżeli Bank oferuje nawet półroczne wakacje kredytowe wcale może tutaj to nie być jego ukłon w stronę kredytobiorców ale po prostu może chcieć na tym więcej zarobić.Bo zapewne za pół roku kurs franka będzie jeszcze wyższy niż za trzy miesiące. Tak wynika z informacji z jakimi mamy styczność w mediach chociażby do drukowaniem środków na tarczę antykryzysową co się rzeczy zawsze powoduje wzrost kursu walut obcych.

My jako kancelaria będziemy Państwa informować o wszelkich nowościach jakie pojawiają się w sprawach kredytów frankowych ponieważ sytuacja jest niepewna, także zapraszam do zobaczenia naszych następnych materiałów.

Dziękuję Państwu za uwagę i życzę zdrowia i do zobaczenia

 

Frankowicze, koronawirus, wakacje kredytowe, kurs franka i praca sądów [VIDEO]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *