VI ACa 413/23, Deutsche Bank Polska Spółka Akcyjna z siedzibą w Warszawie, wyrok Sądu Apelacyjnego w Warszawie, VI Wydział Cywilny, z dnia 30.10.2024 r., sędzia Arkadiusz Ziarko, ustalenie nieważności umowy kredytu z 2008 roku, czas trwania postępowania 68 miesięcy.
Przed złożeniem pozwu oraz w czasie trwania postępowania sądowego, Bank nie przedstawił żadnych propozycji ugodowych.
Pozew został złożony w dniu 08.02.2019 r.
Kredytobiorcom został udzielony kredyt w wysokości 302 794,23 złotych.
Według stanu na dzień 04.07.2022 r., wpłaty dokonane przez Kredytobiorców wynosiły: 291 113,97 PLN.
Według stanu na dzień 04.07.2022 r., saldo zadłużenia Kredytobiorców wynosiło: 63 552,29 CHF – przeliczając po bieżącym kursie franka szwajcarskiego: 298 130,15 PLN.
Zostały przeprowadzone cztery rozprawy: w dniu 13.11.2019 r. oraz w dniu 22.01.2020 r., na których to rozprawach Sąd Okręgowy przesłuchał świadków, w dniu 07.04.2021 r., na której to rozprawie Sąd Okręgowy przesłuchał Kredytobiorców, oraz w dniu 28.11.2022 r., na której to rozprawie Sąd Okręgowy wydał wyrok.
Wyrokiem z dnia 28 listopada 2022 r., sygn. akt: II C 100/19, Sąd Okręgowy w Warszawie:
(i) ustalił nieważność umowy o kredyt hipoteczny zawartej dnia 7 listopada 2008 r. przez Klientów Kancelarii oraz Deutsche Bank PBC S.A. w Warszawie,
(ii) ustalił, że powodowie wygrali sprawę w całości, a koszty procesu winien ponieść pozwany Bank, przy czym szczegółowe wyliczenie kosztów procesu pozostawiono referendarzowi sądowemu po uprawomocnieniu się orzeczenia.
Od powyższego wyroku Pozwany Bank wniósł apelację, w której kwestionował podstawę faktyczną wydanego przez Sąd Okręgowy wyroku oraz zarzucił naruszenie szeregu przepisów postępowania mających wpływ na wynik sprawy, jak również naruszeń przepisów prawa materialnego.
Kredytobiorcy wnieśli o oddalenie apelacji, a nadto o zasądzenie kosztów postępowania apelacyjnego.
Wyrokiem z dnia 30 października 2024 r. Sąd Apelacyjny w Warszawie, VI Wydział Cywilny, w sprawie o sygn. akt: VI ACa 413/23, oddalił apelację Banku oraz zasądził od Deutsche Bank Polska S.A. w Warszawie solidarnie na rzecz Klientów Kancelarii kwotę 4.050 (cztery tysiące pięćdziesiąt) złotych z ustawowymi odsetkami za opóźnienie za okres od dnia uprawomocnienia się orzeczenia do dnia zapłaty tytułem zwrotu kosztów postępowania apelacyjnego.
Sąd Apelacyjny w całości podzielił ustalenia faktyczne oraz ocenę prawną, która została dokonana przez Sąd Okręgowy, nie uwzględniając argumentacji wskazanej w apelacji pozwanego Banku. Sąd Apelacyjny przyjął, iż Powodowie posiadają interes prawny w żądaniu ustalenia nieważności całej umowy kredytu. Kredyt nie został spłacony, dlatego Powodowie mogą skorzystać z ochrony prawnej w postaci ustalenia nieważności umowy kredytu.
Zapisy umowy kredytu dotyczące przeliczeń oraz zastosowania tabel kursowych, jako główne świadczenia stron określone w sposób niejednoznaczny, stanowią klauzule niedozwolone, które podlegają usunięciu z treści umowy kredytu. To prowadzi do nieważności całej umowy kredytu, bowiem luka powstała po wyeliminowaniu klauzul niedozwolonych nie może zostać uzupełniona w jakikolwiek sposób.
Umowa kredytu nie podlegała negocjacjom. Umowa kredytu stanowiła wzorzec umowny, a na jej kształt Kredytobiorcy nie mieli żadnego wpływu. Mogli jedynie zadecydować, czy chcą podpisać umowę w takiej formie, jak zostało to przygotowane przez Bank. W umowie kredytu, Bank zapewnił sobie prawo do jednostronnego ustalania kursu waluty CHF. Ryzyko Kredytobiorców nie zostało w jakikolwiek sposób zabezpieczone w umowie kredytu. Bank zabezpieczył wyłącznie własne interesy, przede wszystkim poprzez ustanowienie hipoteki.
Na etapie przedkontraktowym, Kredytobiorcy nie zostali poinformowani o ryzykach, które wiązały się z zawarciem takiej umowy, w tym w szczególności nie zostali poinformowani ryzyku kursowym. Kredyt został przedstawiony jako bezpieczna opcja, znacznie korzystniejsza niż kredyt złotowy.
Korzyścią Klienta z wyroku ustalającego nieważność umowy kredytu jest brak dalszego związania umową, z czym wiąże się brak konieczności uiszczania rat kredytu na rzecz Banku. Umowa kredytu jest traktowana jako niezawarta, a po stronie Banku powstaje obowiązek zwrotu świadczeń pieniężnych, które zostały uiszczone na rzecz Banku przez Kredytobiorców. Prawomocny wyrok ustalający nieważność umowy kredytu jest podstawą do wykreślenia hipoteki z treści księgi wieczystej. Takie orzeczenie jest również podstawą do usunięcia danych Kredytobiorców z Biura Informacji Kredytowej, Bankowego Rejestru oraz innych biur informacji zawierających dane o dłużnikach.
Sprawę prowadziła Kancelaria Adwokacka adwokat Jacek Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni.