Wersja tekstowa:

Dzień dobry, adwokat Jacek Sosnowski po dniu dzisiejszym powiem Państwu co należy zrobić jeżeli bardzo wydłuża okres wydania zaświadczenia lub też takiego zaświadczenia Państwo po prostu pomimo upływu wskazywanych przez siebie terminu nie wydaje.

W pierwszej kolejności należy z pewnością skontaktować się z samym bankiem czy to w formie telefonicznej, czy też mailowej i zapytać kiedy bank takie zaświadczenie wystawi.

Zostaną Państwo poinformowani o terminie, nie jednak wiemy w praktyce, że często ten termin jest przekraczany. Co wtedy?

Wtedy to należy złożyć reklamację do banku. Bank ma ustawowy termin 30 dni na rozpatrzenie tejże reklamacji. Po upływie 30 dni, w prawdzie przepis stanowi że reklamacja jest uznana, jeżeli bank w tym terminie na nią nie odpowie. Nie mniej jednak nie spowoduje to automatycznego powstania zaświadczenia i dostarczenia tego zaświadczenia do Państwa. Stąd też przepis ten jest w praktyce nie stosowany w sprawach o wydanie tychże zaświadczeń.

Jednak sam fakt złożenia reklamacji umożliwi Państwu kolejny krok to znaczy złożenie wniosku o podjęcie interwencji do Rzecznika Finansowego.

Po otrzymania takiego wniosku do którego załączona powinna być właśnie reklamacja Rzecznik zwróci się do banku z prośbą o udzielenie wyjaśnienia dlaczego bank takiego zaświadczenia nie wystawił?

 Rzecznik posiada również kompetencje do nałożenia na bank grzywny do 100 000 zł stąd też należy się spodziewać, że po otrzymaniu stosownego pisma ze strony Rzecznika bank takie zaświadczenie Państwu wystawi.

Dziękuję Państwu za uwagę pozdrawiam i do zobaczenia

Co zrobić gdy bank utrudnia wydanie zaświadczenia do pozwu frankowego? [VIDEO]

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *