Chcesz pozwać bank za tzw. kredyt we frankach ale nie wiesz od czego zacząć. W tym filmie adwokat Jacek Sosnowski wyjaśni jakie pierwsze kroki należy podjąć ( jakie dokumenty należy zgromadzić ) jeśli chcemy pozwać bank o unieważnienie lub odfrankowienie umowy kredytu.

Wersja tekstowa:

Dzień dobry adwokat Jacek Sosnowski.

 W dzisiejszym materiale powiem państwu jak pozwać bank. W tym celu pierwszej kolejności należy skompletować wszystkie wymagane dokumenty a są to:

  1. umowa kredytowa
  2. regulamin kredytu 
  3. ewentualne aneksy do tej umowy kredytowej jeżeli takowe aneksy państwo podpisywali

Wszelkie inne dokumenty takie jak wniosek kredytowy, decyzja o udzieleniu kredytu, wpis do hipoteki wszystko jest na zbędne za wyjątkiem jednej rzeczy to znaczy aby skutecznie pozwać Bank należy dołączyć zaświadczenie uzyskane z banku.

Co ma zawierać takie zaświadczenie, co ma zawierać wniosek o wystawienie takiego zaświadczenia. Pozwoliłem sobie przedstawić Państwu wzór takiego wniosku sporządzone przez naszą kancelarię.

Oczywiście należy oznaczyć strony to znaczy Państwa imię i nazwisko również bank jego adres numer umowy kredytowej. 

W punkcie pierwszym takiego wniosku należy zażądać od banku wskazania daty i kwoty poszczególnych spłaconych rat w złotówkach i frankach szwajcarskich z uwzględnieniem części kapitałowej i odsetkowej.

 

To jest bardzo ważne proszę Państwa, ponieważ bez tego nasi biegi nie będą w stanie w sposób bardzo dokładny policzyć Państwa roszczenia.

A ta dokładność jest wymagana w procesie.

Oraz kurs sprzedaży franka zastosowany przez bank dla każdej ze spłacanych rat kredytu. Także jeżeli Państwo mieli jakiś okres karencji w spłacie kredytu, czy opóźnienie to będzie uwzględnione na tym zaświadczeniu.

W punkcie drugim należy wnieść o to aby bank wskazał datę uruchomienia kredytu jak również jego transz jeżeli kredyt był wypłacany w transzach. Kwotę wypłaconego kredytu, transzę w złotówkach i frankach oraz zastosowany przez bank kurs kupna franka w dacie uruchomienia kredytu lub też transzy co pozwoli nam zweryfikować jak Bank te kwoty przeliczył.

W punkcie trzecim należy wnieść o wskazanie przez bank wysokości oprocentowania kredytu.  Jak wiemy kredyt jest oprocentowany Liborem, który ma charakter zmienny i marży kredytu w całym okresie obowiązywania umowy. Marża kredytu często Państwo wskazują, że marża jest przecież wskazana w umowie ale nie zawsze, ponieważ chociażby w umowach starego portfela mBanku jej nie ma.

 

Jak również niektórych umowach ta marża początkowo jest trochę wyższa z uwagi na to że jeszcze bank nie ustanowił hipoteki na nieruchomości a potem ulega obniżeniu.

Oczywiście w ostatnim punkcie jeżeli od Państwa pobierane były składki ubezpieczenia niskiego wkładu własnego, o które to o których to zwrotu również można wnosić w tym samym pozwie również możemy wnosić o to żeby bank przesłał stosowne informacje w tym zakresie.

Prawidłowy wniosek o wydanie zaświadczenia przez bank taki wniosek w linku do dzisiejszego materiału mogą Państwo ściągnąć z naszej strony www.sprawy-przeciwko-bankom.pl  do czego oczywiście do której oczywiście odwiedzenia zapraszam.

Co dalej…?

A więc proszę Państwa te dokumenty są niezbędne na etapie składania pozwu. Niemniej jednak do wstępnej oceny Państwa sytuacji procesowej jak również do wstępnego oszacowania wysokości Państwa roszczenia nie są one niezbędne.

Tutaj wystarczą te trzy pierwsze pozycje a więc

  1. umowa 
  2. regulamin jak również aneksy
  3. pomocny jest pierwszy harmonogram

Jeżeli państwo zdecydują się na złożenie samodzielnego pozwu to muszę go państwo oczywiście opłacić opłata sądowa w tych sprawach wynosi 1000 zł jeżeli natomiast zdecydują się państwo na skorzystanie z profesjonalnych profesjonalisty na co do czego państwa namawiam to tutaj opłata skarbowa od pełnomocnictwa To jest dodatkowy wydatek 17 zł od każdego pełnomocnictwa zatem jak jest dwóch kredytobiorców to każdy uiszcza 17 złotych.

W toku procesu sąd może również powołać biegłego także trzeba mieć zarezerwowane środki w wysokości około 2000 zł na poczet zaliczki na biegłego.

Pozew należy złożyć we właściwym sądzie. Właściwym sądem jest najczęściej któryś z sądów w warszawskich czy to Sąd Okręgowy czy to której Sądów Rejonowych ponieważ tutaj siedzibę ma najwięcej banków.

Właściwość zależna jest od siedziby banku choć oczywiście można również wskazać właściwości wynikającą z miejsce zawarcia umowy to jest właściwość przemienna.

Tak proszę państwa wygląda prawidłowe przygotowanie się do procesu z bankiem.

Na zakończenie taka ciekawostka a w zasadzie informacja udzielana przez same banki – wysokość roszczeń kredytobiorców stosunku do banku wynosi ok 60 miliardów złotych. 

Jeżeli Państwo chcieliby już teraz wstępnie oszacować wysokość swoich roszczeń nasza kancelaria stworzyła kalkulator frankowicza www.kalkulatorfrankowicza.pl  na którym za pośrednictwem podstawowych informacji często wynikających z samej umowy mogą państwo oszacować całkiem dokładnie, granica błędu wynosi kilkanaście procent, wysokość swoich roszczeń. Link do naszego kalkulatora znajduje się w opisie do dzisiejszego filmu.

Dziękuję Państwu za uwagę pozdrawiam i do zobaczenia

Jak pozwać bank o odfrankowienie lub unieważnienie umowy kredytu – podstawowe informacje [ VIDEO ]
Tagi:

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *