Wyrokiem z dnia 12 września 2023 r. wydanym w sprawie o sygn. akt I ACa 1430/21, Sąd Apelacyjny we Katowicach I Wydział Cywilny po rozpoznaniu w dniu 12 września 2023 r.   sprawy z powództwa naszych Klientów przeciwko Powszechnej Kasie Oszczędności Bankowi Polskiemu Spółce Akcyjnej z siedzibą w Warszawie, o ustalenie i zapłatę, na skutek apelacji pozwanego Banku od wyroku Sądu Okręgowego Częstochowie z dnia 30 lipca 2021 r., sygn. akt I C 396/20, oddalił apelację Banku.

W dniu 30 lipca 2021 r. Sąd Okręgowy w Częstochowie wydał wyrok w I instancji (sygn. akt: I C 396/20), w którym ustalił, że umowa kredytu hipotecznego MIX zawarta pomiędzy powodami i pozwanym jest nieważna. Ponadto Sąd zasądził od pozwanego Banku na rzecz powodów kwotę 24.541,02 zł i kwotę 55.419,28 CHF, wraz z ustawowymi odsetkami za opóźnienie oraz zwrot kosztów procesu.

Należy podkreślić, że jest to jedno z nielicznych, prawomocnych orzeczeń dotyczących tego wzorca umownego w skali kraju.

Pozew został zarejestrowany w Sądzie 27 sierpnia 2020 r., a rozprawy odbyły się w dniach: 21 kwietnia 2021 r., 28 maja 2021 r., 9 lipca 2021 r., a 30 lipca  2021 r. Sąd wydał wyrok. 

Sprawę, po złożeniu apelacji przez Bank, zarejestrowano w Sądzie Apelacyjnym w dniu 10 listopada 2021 r. 

Kancelaria złożyła odpowiedź na apelację Banku. 

Odbyła się jedna rozprawa, w dniu 12 września 2023 r., na której Sąd oddalił apelację banku.

Apelacja okazała się bezzasadna. Zdaniem Sądu Apelacyjnego wynik przeprowadzonego postępowania dowodowego, obejmującego analizę treści spornych zapisów umów i ustalonych okoliczności jej zawarcia, prowadzi do stwierdzenia nieważności umowy w całości z powodu bezskuteczności jej głównych postanowień i niedopuszczalności ich zastąpienia innymi ze względu na konieczność utrzymania podstawowych jej elementów decydujących o jej charakterze prawnym, co ostatecznie musiało prowadzić do uwzględnienia powództwa.

W niniejszej mieliśmy do czynienia z kredytem denominowanym, w którym kwota kredytu jest wyrażona w walucie obcej, jednakże została wypłacona w walucie krajowej według klauzuli umownej opartej na kursie kupna waluty obcej obowiązującym w dniu uruchomienia kredytu, podobnie jak w walucie krajowej miała być dokonywana spłata. Zatem pomimo określenia wysokość kredytu w walucie obcej (CHF), jej realizacja – wypłata i spłata – miała następować w walucie krajowej.

Co istotne Klienci nie otrzymali i zgodnie z umową nie mieli otrzymać świadczenia w walucie obcej, a nawet otrzymać go nie mogli . Brak zatem podstaw do przyjęcia aby umowę tę kwalifikować jako kredyt walutowy. Sąd podzielił w całości ustalenia dokonane przez Sąd Okręgowy w Częstochowie, iż postanowienia umowy określające to, w jaki sposób w ocenianej umowie miał być wykonywany mechanizm związany z denominowaniem umowy do waluty obcej, są abuzywne .

W toku postępowania apelacyjnego, w piśmie  Bank oświadczył, że z ostrożności procesowej, podnosi zarzut zatrzymania kwoty dochodzonej przez Klientów. Jednak Sąd  nie uwzględnił zgłoszonego przez Bank zarzutu opartego na prawie zatrzymania. Sąd Apelacyjny wskazał, że oceniając w okolicznościach niniejszej sprawy czy w istocie Bank potrzebuje zabezpieczenia ( a więc czy korzysta z ocenianego zarzutu zgodnie z jego przeznaczeniem) trzeba uwzględnić fakt, że kwota jaką Klienci przekazali mu w wykonaniu nieważnej umowy jest zdecydowanie wyższa od kapitału, jaki Bank przekazał Klientom uruchamiając kredyt.

Podkreślił również, że jest także wątpliwe, czy pozostaje zgodne z zasadą efektywnej ochrony konsumentów towarzyszące prawu zatrzymania założenie, że konsument musi ponownie zgromadzić całą kwotę kapitału, którą już spłacił przed dniem wyrokowania, aby skutecznie dochodzić od Banku zwrotu nienależnych świadczeń. Wskazane okoliczności przesądziły o tym, iż zarzut zatrzymania nie został uwzględniony. 

Sprawa jest prawomocnie zakończona.

Uzyskana dla Klientów Kancelarii korzyść finansowa opiewa na 366 573 zł.

Łącznie sprawa w obydwu instancjach trwała trzy lata. 

Sprawę prowadzili adw. Jacek Sosnowski oraz adw. Bartłomiej Górczyński – Kancelaria Adwokacka Adwokat Jacek Sosnowski Adwokaci i Radcowie Prawni.

Sąd Apelacyjny we Katowicach PRAWOMOCNE unieważnienie kredytu we frankach PKO BP. Korzyść Finansowa dla naszych Klientów 366.573,00 zł

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *